Přestože dnešní mladí lidé, kteří čerstvě dosáhli plnoletosti, hledí do své finanční budoucnosti s optimismem, jedna věc by je přece jen znepokojovat měla. A to je odchod do penze. Ten je pro ně nyní sice ještě hodně vzdálený, ovšem problém je právě v tom, že se vzdaluje čím dál, tím víc.
Populace Evropy stárne, Česko nevyjímaje. Dokonce platí, že lidé v Česku stárnou ještě o něco rychleji. A to v praxi znamená jednu věc. Abychom rostoucí počet seniorů uživili a mohli jim zajistit solidní penzi, nezbývá, než zvýšit věk, kdy lidé odcházejí do penze.
Logika je prostá – čím později lidé odejdou do penze, tím déle budou moci vydělávat na ty, kteří jsou na jejich daních ekonomicky závislí.
Současný věk odchodu do důchodu je v Česku 63 let a nějaké měsíce k tomu. Nicméně už nyní je jisté, že se bude opět zvyšovat, a to nemálo. Každých pět let se provádí prognóza demografického vývoje obyvatelstva a čísla hovoří jasně – populace stárne, a to výrazně.
Stárnutí populace je způsobeno dvěma faktory:
Za prvé tím, že se délka dožití prodlužuje. Dokážeme lépe čelit nemocím, máme kvalitní zdravotnictví, žijeme v blahobytu. A proto průměrně žijeme déle, ženy zhruba o čtyři roky déle než muži.
Za druhé, porodnost klesá. Lidé déle studují, více se soustředí na svou ekonomickou samostatnost, pořízení vlastní rodiny už pro ně není na prvním místě.
Jaké tedy mají dnešní mladí lidé vyhlídky?
V současnosti je věk odchodu do důchodu zastropován na 65 letech. V takovém věku by měli odcházet do penze lidé v roce 2030. Nicméně hranice odchodu do důchodu se může prolomit, a s největší pravděpodobností k tomu také dojde. Zvyšování hranice pro odchod do penze probíhá rovněž ve všech ostatních unijních státech.
Nejde ovšem pouze o to, že se dnešním mladým lidem prodlouží jejich pracovní život, ale také o to, že o starší lidi není na trhu práce příliš velký zájem. Snad se to v budoucnosti změní.