Jakékoliv finance, které si můžeme představit, se točí kolem peněz. A peníze jsou hmatatelné, proto si o nich nyní řekneme více informací.
V roce 2018 konkrétně v září, poslala Česká Národní Banka do oběhu nové „vylepšené“ peníze. Jednalo se samozřejmě o bankovky, které jsou na padělání nejzranitelnější.
Bankovky mají být nyní odolnější vůči padělání. Bankovky, které představují sto a dvě stě korun se postupně dostávají do oběhu. Možná jste se s nimi setkali už i vy? Všimli jste si toho? Jsou jiné nebo vypadají úplně stejně? Vypadají samozřejmě stejně jako ty „staré“, tedy předešlé bankovky stejného typu tedy 100 a 200 Kč. Ovšem mají navíc pár prvků, které zřejmě ani okem nepostřehnete, ale mají za úkol více chránit před paděláním.
Bankovky mají novou podobu
Vzhled bankovek samozřejmě zůstal zachován, takže se nemusíte obávat toho, že byste si museli dávat pozor například při placení nebo si museli zvykat na úplně jiný typ. Nové papírové bankovky však mají navíc bezpečnostní prvky. Umožňují lepší a snadnější zpracování na technických přístrojích. Staré typy budou postupně nahrazovány těmi novými. Prozatím zůstávají v oběhu, ale postupem času se budou stahovat.
- Co stojí za změnou? Velká modernizace. Nové bezpečnostní prvky umožňují lehčí zpracování na příslušných strojích a také menší možnosti padělání.
- Jaké jsou změny na bankovkách? Vodoznak byl doplněn o číslice a symbol. Ochranný proužek je širší a dokonce může měnit barvu, záleží samozřejmě na úhlu pohledu a daném světlu. V ultrafialovém světle jsou doplněny bankovky o ornamenty.
- Kolik může být stokorunových a dvěstěkorunových bankovek v oběhu? Jedná se o opravdu vysoké číslo. Stokorunových bankovek je v oběhu přes 62 milionů. Dvousetkorunových bankovek je v oběhu taktéž něco přes 62 milionů.
Nové bankovky nás mohou těšit v peněženkách již nyní a postupem času se budou přidávat další. Bezpečnostní prvky byly přidány a efektivnější bude i samotná práce s nimi na různých přístrojích.